Alzheimerova choroba v krátkém videu

Snad každý ve svém okolí máme někoho, kdo řeší Alzheimerovu chorobu.

Jde o onemocnění postihující mozkovou kůru. První příznaky, které můžeme pozorovat je špatná paměť, zapomínání. Jistě, zapomínáme každý – to není projev demence. O vážnějším onemocnění uvažujeme tehdy, kdy člověk už nevnímá, že něco zapomněl. Přestane rozlišovat hodnotu peněz, nerozumí, k čemu „ty papírky“ jsou. Když před něj postavíte talíř s jídlem, jakoby neví co dělat. Vytrácí se denní režim (ráno se obléknu, nasnídám, jdu nakoupit, večer uléhám do postele…). Dochází ke zmatení, člověk jakoby byl v neznámém, novém prostředí, i když u sebe doma. Objevují se deprese, úzkost a na první pohled neobvyklé jednání. Někdo se může pohoršovat nad tím, že jeho soused vyšel ven jen v trenýrkách a po nocích chodí po bytě a mluví sám k sobě. Málokoho ale napadne, že jde vlastně o vážně nemocného člověka a jeho projevy jsou reakcí na situace, kterým už nerozumí, je v nich ztracen, zmaten.

Co s tím? Jak nemoc diagnostikovat? Co to znamená pro nemocného a pro jeho rodinu dál?

Diagnostiku může provést a další postup léčby nastaví nejlépe neurolog nebo psychiatr.

Diagnóza je důležitá pro pochopení toho jak se člověk chová, jak reagovat na vzniklá nedorozumění apod. Pro nemocného může včasná diagnostika umožnit naplánovat si svůj budoucí život tak, aby jej prožil plnohodnotně a důstojně. Při dobře nastavené léčbě a péči může člověk dlouhodobě zůstat soběstačný a prožívat co možná nejvíce kvalitní život.

Bližší informace online můžete získat např. na stránkách České Alzheimerovské společnosti.  http://www.alzheimer.cz/pro-rodinne-pecujici

My v Arše také pomáháme lidem s Alzheimerovou chorobou. Podporujeme je v péči – zejména v hygieně, pravidelném stravování anebo v různých aktivitách. Jednoduše se snažíme udržet pravidelný denní režim, který přispívá k nezhoršování se nemoci. Rodinám se snažíme poskytnout maximální množství informací, aby byli připraveni na to, co by mohlo přijít a jak s tím vším naložit.

Situace spojené s demencí nejsou vůbec jednoduché, proto na ně nezůstávejte sami, obraťte se pro pomoc na některého z poskytovatelů péče. Pečovatelská služba je dostupná každý den.

Unie pacientů ČR natočila odlehčené video o tom, jak se Alzheimerova choroba začíná nenápadně projevovat. Poradí na koho se obrátit v případě, že situace podobné těm ve videu, zažíváte (nebo někdo z vašich blízkých) už dnes. Shlédnout jej můžete na následujícím videu.