Psaní od srdce – komu můžete napsat

Do projektu Psaní od srdce se může zapojit každý, kdo má chuť udělat něco hezkého pro druhé. Vaše psaní poputuje za pomoci pečovatelek k seniorům v domácnostech

i v domovech s pečovatelskou službou. Můžete poslat jeden dopis, nebo se přihlásit k pravidelnému dopisování. Bližší informace na https://psaniodsrdce.cz/

Pokud chcete psát konkrétnímu člověku a zajímá vás, o jaká témata se zajímá, nechte se inspirovat našimi medailonky seniorů, kteří se zapojili do projektu (fotografie jsou ilustrační):

 

Paní Marie B. – bydlí sama v domku se zahradou v příhraničním městečku na jihu Čech. Žije pro své věrné kamarádky – kočky, o které vzorně pečuje. Jistě ji potěší pár milých řádků psaných od srdce.

Paní Alena P. – je veselá kopa. Prakticky nikdy nemá špatnou náladu, což je obdivuhodné vzhledem k tomu, že se několik let potýká s následky mozkové příhody. Má dva malé vnoučky, kocoura a zahrádku, na které moc ráda sedává. Je vděčná za každé milé setkání, proto věříme, že i psaní od srdce (pohlednice) ji bude těšit.

Paní Libuše S. – je bojovnice. Nedávno ji přemohli zdravotní obtíže, byla slabá, ale dostala se z toho. Když už bylo skoro vyhráno padla a zlomila si nohu v krčku. Teď je dva měsíce po operaci, zpět doma, pilně trénuje s chodítkem po chodbě domu, kde bydlí a neztrácí optimistickou náladu. Moc ráda vypráví o svém životě (zážitků a historek má opravdu hodně). Cestovala (i s klubem důchodců), před několika lety se přestěhovala z východních Čech k nám na Jih. Důvod? Našla tu svou lásku. Jí i partnera pana Jaroslava milý dopis z dálky určitě potěší.

Paní Emílie K. – prožívá svůj důchod u dcery a zetě. Jsou báječní – na zahradě si postavili bezbariérový domek uzpůsobený právě pro ně tři. V legraci mu paní Emílie říká „náš důchoďák“. Dcera s manželem jsou ještě zaměstnáni a paní je tu přes den sama. Těší se z návštěv pečovatelek, ale pár nových zpráv „ze světa“ by ji určitě potěšilo.

Paní Růžena K. – se s manželem přestěhovala k dceři a zeti před několika lety, kdy manžel potřeboval celodenní péči. Dnes je již vdova a užívá si zahradnické přípravy sazenic rajčat, paprik a okurek do dceřina skleníku. Byla vášnivou lyžařkou a i díky tomu jí dnes neslouží kolena. Pohybuje se těžce s chodítkem, ale nevzdává se. Ráda vzpomíná, což ale neznamená, že by zapomněla na věci před sebou. Jednou z nich je potěšující psaní od srdce, které jí přijde do schránky.

Paní Růžena Š.  –  v nedávné době spadla a zlomila si ruku. Jelikož jí baví plést, měla vůli a motivaci brzy se uzdravit. Aby dokončila svůj nedopletený svetr a mohla přesadit Hvězdníky do větších květináčů. Má ráda povídání si s přáteli a bratrem, který ji navštěvuje. A co naopak nemiluje? Polévky… Jste-li na tom podobně, určitě si můžete s paní Růženou vyměnit pár psaní od srdce.

Paní Anna K. – pochází z malého městečka. Je dcerou kováře a je to znát na její vnitřní síle. Paní Anně je 95 let a i přesto, že občas potřebuje pomoct, chce mít kolem sebe svou rodinu a nejbližší přátele, se kterými se ráda směje.

Paní Růžena G. – je dobrá duše. Bydlí v domě s pečovatelskou službou a vždy když tam některá z jejích sousedek potřebuje něco zařídit, s něčím poradit je to ona, na koho se obrací. Neměla to v posledních letech jednoduché, před pár lety prožila ztrátu pro matku nejtěžší, ale snaží se jít dál. Pár milých slov ji určitě přivede na jiné myšlenky.

Paní Marie K. – je velmi milá dáma, žije v malém domečku na starém městě. Vše se snaží zvládat sama, je velmi svědomitá – na paní pečovatelku vždy čeká před domem a nezapomene potěšit vlídným slovem.

Paní Marie V. – dobrosrdečná obyvatelka domu s pečovatelskou službou, která se přátelí s paní Jiřinou J. (viz. medailonek níže). Obě dobrovolně vypomáhají malým školákům – pomáhají jim s domácími úkoly. Má ráda květiny, zahrádku a stále ji baví učit se nové věci. Aktivně si trénuje paměť, chodí na procházky a jednoduše – je stále aktivní a snaží se k podobné aktivitě přimět i ostatní obyvatele domova.

Paní Jiřina J. – druhá z obyvatelek domu s pečovatelskou službou, která stejně jako paní Marie V.  vypomáhá malým školákům – pomáhají jim s domácími úkoly. Má ráda květiny, zahrádku a stále ji baví učit se nové věci. Aktivně si trénuje paměť, chodí na procházky a jednoduše – je stále aktivní.

Paní Marie Vac. –  introvertní dáma. žije v domku na vsi. Má zahrádku a určitě ji potěší milé pozdravy z daleka, psané od srdce.

Paní Marie Z. – třicet let není pražandou. Bydlí skoro na samotě (kolem jsou jen chalupáři). Žije s věrným psím kamarádem, který vychytá každou nestřeženou chvilku a jakmile je otevřená branka odchází na špacír. Moc ráda pěstuje muškáty na okně, některé roky měla i více než 20 druhů barev. Paní Marie velmi špatně vidí, lupa a silné světlo jsou jejími věrnými pomocníky, budete-li jí tedy psát, prosíme počítejte s tím a pište co největším písmem.

Paní Anna L. – prožila toho hodně. Často se kvůli profesi manžela stěhovala. Před pár lety prodělala klíšťovou encefalitidu a od té doby má horší jemnou motoriku rukou. Nezvládá už vše tak, jak by si přála. S manželem žijí v malebné jihočeské vsi, kde čekají na váš dopis od srce.

Paní Marie L. – před pár lety paní postihla lehká  mozková příhoda, ze které se paní Marie velmi dobře zrehabilitovala. Zůstala jí však afázie, tj. porucha řeči. Paní Marie těžko hledá slova pro to, co chce vyjádřit, mluví pomalu, zadrhává se. Ideální je pro ni písemná komunikace. Pravidelně sleduje TV Noe a poslouchá rozhlas. Milé psaní od srdce pro ni bude potěšením.

Paní Milena N. – žije s dcerou v malém bytečku plném sušených květů, malovaných kamínků, vyšívaných obrázků… Bohužel trpí silnými závratěmi a proto se již málo dostane ven. Pozdrav „ze světa“ ji nesmírně potěší.

Paní Božena K. – má jasný plán. Být co nejvíce soběstačná. Po zlomenině obratle denně cvičí, trénuje jako kůň. Po úraze se přestěhovala k dceři, která o ni celodenně pečuje. Obě ocení povzbuzující psaní od srdce, které jim vlije radost do žil.

Paní Marie ŠB – je milá, bezmála devadesátiletá dáma, která má velkou oporu ve své rodině. Tragicky ji před pár lety opustil syn, ale rodina se semkla a babičku podržela. Dnes je vše zpět v zaběhlých kolejích, paní Marie se raduje ze zahrádky a slunných dnů. Za řádky potěchy bude určitě moc ráda.

Paní Jana K. – byla vždy akční žena. Ještě dlouho po osmdesátce brigádně dělala pokladní v plaveckém bazénu. Je ráda mezi lidmi, i když dnes už je jen doma, nohy neslouží tak, jak by si přála. Potěší ji milé zprávy, třeba právě od vás.

Paní Jaroslava Š. – žije se synem, který ale ještě chodí do zaměstnání. Těší ji zahrádka, na dvorku svého domku má lavičku,  kde často vysedává na čerstvém vzduchu a pozoruje svoje kamarádky – kočky. Je povídavá, ale příležitostí k rozhovorům je málo. Psaní od srdce možná bude začátkem dlouhého rozhovoru.

A několik dalších neméně zajímavých klientů, kteří se přihlásili po uzávěrce medailonků. Tedy, vážení pisatelé, směle pište, každý dopis najde svého adresáta. Děkujeme předem. Archa